Okulary progresywne to rozwiązanie, które pozwala na wyraźne widzenie w dal i z bliska, za pomocą tylko i wyłącznie jednej pary okularów. Osoby, które całe życie zmagały się z wadą wzroku, wiedzą jak ciężkie jest codzienne funkcjonowanie ze źle dobranymi szkłami lub oprawkami, a co gdy jedne okulary to za mało?
Okulary progresywne – dla kogo?
Soczewki progresywne szajna to prawdziwa rewolucja okulistyki i korekcji wzroku. Są one niezwykle pomocne w przypadku osób, które po czterdziestym roku życia zaczęły odczuwać skutki starzenia się związane z tzw. syndromem długich rąk. Problem ten nie jest niestety wyleczalny, ale za pomocą odpowiednio dobranych szkieł można stworzyć okulary korekcyjne, które stworzą wyraźny obraz. W przypadku gdy jesteśmy już posiadaczami okularów korekcyjnych, które towarzyszą nam od najmłodszych lat naszego życia, syndrom długich rąk może wymagać od nas zainwestowania w drugą parę okularów. Posiadanie dwóch par okularów, które należy mieć zawsze przy sobie, nie jest komfortowe dla nikogo z nas. Dlatego warto przemyśleć zakup okularów ze szkłami progresywnymi, które odpowiednio dobrane będa służyć nam przez długi czas, bez konieczności posiadania kilku par okularów. Kiedy warto rozważyć zakup okularów progresywnych? Jeśli odczuwasz:
- trudności z odczytywaniem tekstu z bliska,
- problemy z czytaniem drobnego druku,
- problemy z odczytaniem tekstów dostępnych w miejscach publicznych np. w urzędach lub menu w restauracji,
- trudności z odczytaniem tekstów dostępnych na ekranach urządzeń elektronicznych.
Główną przyczyną wystąpienia wyżej wymienionych objawów jest najczęściej starzenie się, jednak pogorszenie wzroku zależne jest również od długotrwałej pracy przy komputerze czy złego trybu życia.
Okulary progresywne – działanie
Szkła progresywne posiadają dwa obszary, które umożliwiają użytkownikowi wyraźne postrzeganie dali, jak i bliży. Różne moce obszarów pozwalają na wyraźne widzenie obiektów położonych daleko, jak i tych, które znajdują się pod naszym nosem. Pomiędzy tymi obszarami istnieje tzw. strefa progresji, która sprawia, że przejście z jednej mocy na drugą jest delikatne i płynne.